Gå til hovedindhold

AFSPÆRRING AF VEJE I AABENRAA

AFSPÆRRING AF VEJE I AABENRAA

20. okt. 2023

Indhold

    AFSPÆRRING AF VEJE I AABENRAA

    Der er blevet arbejdet hele natten for at sikre Aabenraa mod de stigende vandmasser, og situationen er fortsat under kontrol. Pumpestationen er sat i drift en måned før tid og mange hundrede meter water-tubes er placeret langs kajkanterne. I løbet af de næste timer afspærres Skibbroen, der løber fra Møllemærsk til Rådhusgade, samt Kilen og Mellemvej i Nordhavn for trafik, så der er plads og ro til det fortsatte beredskabsarbejde, der skal minimere risikoen for, at Aabenraa by kommer under vand. 

    Borgere, der bor i de afspærrede områder kan fortsat komme til og fra deres bolig, men skal være opmærksom på, at de kun kan komme tilbage til deres bolig til fods. Alle andre bedes følge skiltningen og køre ad andre veje.

    ORIENTER DIG OM MULIGE STRØMAFBRYDELSER

    Afhængigt af udviklingen kan der ske udfald i strømforsyningen i dele af Aabenraa som følge af planlagte strømafbrydelser foretaget af N1. Orienter dig løbende på https://n1.dk/drift og se, om dit område er omfattet heraf.

    FØLG POLITIETS ANVISNINGER

    Aabenraa Kommune følger naturligvis politiets anbefalinger, og opfordrer til, at borgere forlader de mest udsatte områder i kommunen. Følg løbende opdateringerne fra Syd og Sønderjyllands Politi https://www.facebook.com/sjylpoliti

    HOLD JER VÆK FRA DET OVERSVØMMENDE VAND

    Oversvømmelses-vandet kan indeholde rester af spildevand, der kan være sundhedsskadeligt. Orienter jer hos Arwos for yderligere information. https://arwos.dk/

    Afspærring af veje i Aabenraa

    Afspærring af veje i Aabenraa