Hvis du spørger mig
Tidligere elever fortæller om deres karrierevej ved Aabenraa Kommune
Camilla Severin
Hvis du spørger mig…
… så har kontorelevuddannelsen i Aabenraa Kommune været en helt særlig rejse – både fagligt og personligt.
Jeg blev ansat som kontorelev i Aabenraa Kommune i 2022 og blev færdiguddannet i 2024. I dag er jeg fastansat som fritidskonsulent i Kultur og Fritid, hvor jeg også havde min første elevtid.
Som elev fik jeg hurtigt ansvar og mulighed for at arbejde med mange forskellige opgaver. Det gav mig både faglig erfaring og en god forståelse for, hvordan kommunen arbejder på tværs af områder. Jeg oplevede et godt samarbejde med kollegaer og ledere, som gav mig mulighed for at udvikle mig både personligt og professionelt.
I dag arbejder jeg blandt andet med opgaver inden for kultur- og fritidsområdet, hvor jeg har kontakt med foreninger og haller. Min elevtid i Aabenraa Kommune har givet mig et stærkt fundament og været med til at føre mig videre til den stilling, jeg har i dag.
Michele Tækker Thomsen
Min karrierevej ved Aabenraa Kommune
Jeg blev ansat som elev i Aabenraa Kommune i 2016 og sluttede min uddannelse i 2018. Første år arbejdede jeg i Personaleafdelingen og andet år i Borgerservice. Det var to meget forskellige afdelinger, hvilket for mig var en rigtig god måde at få afklaret, hvilken form for sagsbehandling jeg kunne tænke mig at arbejde med fremadrettet.
Inden jeg indsendte en ansøgning som elev, var jeg i praktik i Borgerservice. Praktikken gjorde kun min interesse større. Trods min praktik var jeg spændt og nervøs. Jeg var ikke helt klar over, hvad der egentlig ville vente mig de næste to år, og hvad laver man egentlig lige i sådan et job? Jeg startede, og i både Personaleafdelingen og Borgerservice tog de virkelig godt imod mig. Jeg har i begge afdelinger følt mig som en del af afdelingen og som en hjælp, da jeg først kom ind i opgaverne.
Uddannelsen har givet mig mit nuværende arbejde som sagsbehandler i Borgerservice. Nu er vi allerede i 2026. Jeg har 10-års jubilæum i år. På de 10 år har jeg fået min uddannelse, taget en Kommunom-uddannelse, været TR, elevvejleder og nu er jeg i gang med min diplomuddannelse. Derudover har jeg mine faste opgaver, hvor jeg hver dag hjælper borgere på forskellig vis. Hos mig er dagene ikke ens, og jeg har mange forskellige opgaver, hvilket gør, at jeg synes mit arbejde er så spændende og fortsat er det, her 10 år senere.
Mette Toft
Mit navn er Mette Toft, og jeg har været kontorelev i Aabenraa Kommune fra september 2021 til august 2023 med speciale i offentlig administration. Jeg har i den forbindelse været en del af afdelingen Job og Helbred på Jobcentret og efterfølgende i Personaleafdelingen på Lønkontoret.
Job og Helbred på Jobcenter Aabenraa
Mit første år som kontorelev bød en på spændende rejse i orkanens øje – en hverdag, hvor man aldrig kunne forudse, hvad dagen bringer. Jeg arbejdede primært med telefonbetjening og vejledning af fysisk fremmødte borgere på Jobcentret. Derudover behandlede jeg §56 aftaler og håndterede afdelingens sagsakter.
Jeg var også med til at planlægge samtaler for hele afdelingen i forbindelse med et projekt med en konsulent – en spændende og lærerig opgave, som krævede, at et kæmpe puslespil skulle gå op.
Jeg fik et indblik i dagligdagen på Jobcentret, og hvordan man som medarbejder kan være med til at gøre en forskel for borgerne i Aabenraa Kommune.
Lønkontoret i Personaleafdelingen
Mit andet år forgik på Lønkontoret, hvor jeg fik ansvar fra dag ét. Jeg blev lønkonsulent for mine egne afdelinger, hvor jeg lærte at navigere og forstå forskellige overenskomster. Jeg arbejdede med en bred vifte af opgaver – alt fra ansættelser, refusionssager, barselssager og fratrædelsesgaver. Jeg oplevede, at jeg var en vigtig brik og sparringspartner i andres hverdag.
Fra kontorelev til skolesekretær
Min elevtid ved Aabenraa Kommune åbnede nye døre og muligheder for fremtiden. Efter endt uddannelse blev jeg ansat som skolesekretær på Lyreskovskolen i Aabenraa Kommune. Interessen for skoleverdenen opstod efter besøgsdage hos skolesekretærerne på Kongehøjskolen i forbindelse med mit andet år på Lønkontoret. Dette bekræftede mig i, at jeg blev motiveres af at være en del af et serviceorgan og af at gøre en forskel for andre.
I dag er jeg fortsat ansat som skolesekretær på Lyreskovskolen, hvilket jeg siden august 2025 har kombineret med kommunomuddannelsen.
Hvis du er klar på en uddannelse med spændende udfordringer, masser af læring og mange fremtidige muligheder, så er kontorelevuddannelsen i Aabenraa Kommune helt klart noget for dig.
Et råd til dig
Hvis du er nysgerrig på en alsidig hverdag, hvor du både lærer at arbejde struktureret og tænke selvstændigt – og hvor du får lov at vokse med opgaverne – så er kontorelevuddannelsen i Aabenraa Kommune helt klart noget for dig.
Så hvis du overvejer at blive kontorelev i Aabenraa Kommune, kan jeg kun sige: Gør det!
Annette Havmand
Telefon: 7376 7162
E-mail: ahav@aabenraa.dk